Sağlık

Eris Varyantı Yayılabilir

COVID-19’un Omicron varyantının yeni bir alt tipi olan Eris varyantı, son dönemde başta Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Çin olmak üzere tüm dünyada sıklıkla görülmeye başlandı. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Elif Hakko, “Uzun süredir hayatımızda olan Omicron tipi gibi çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonu olarak kendini gösteriyor. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, hafif kas ve eklem ağrıları, halsizlik ve hafif ateş yapabilir. Önceki Kovid-19 salgınları gibi büyük bir salgın beklenmese de okulların açılmasıyla birlikte daha fazla vaka görülebilir” dedi.

Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Elif Hakko, “Bağışıklık sorunu olanlar, diyabet, böbrek yetmezliği, kalp hastalığı gibi kronik hastalığı olanlar ve yaşlılar hastalığı daha ağır geçirebiliyor” dedi.

Eris Varyantı Kış Boyunca Yayılabilir

Eris varyantının da diğer COVID-19 varyantları gibi soluma yoluyla bulaştığını hatırlatan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Elif Hakko, “Kapalı ortamlarda ve yakın temasta hastalığın bulaşma olasılığı artıyor. Vaka sayısında artış beklense de büyük bir tehlike oluşturacağı düşünülmüyor. Korunma için önceki COVID-19 varyantlarında olduğu gibi kalabalık ve kapalı alanlarda maske kullanımı ve el hijyeni en iyi önlemdir. Risk grubundaki kişilerin Omicron varyantını içeren COVID-19 aşılarını düzenli olarak yaptırmaları iyi olur ancak maalesef ülkemizde bu aşılar bulunmamaktadır.

Eris Varyantına Karşı Kendini Savunma Formülleri Uyulmalı

Okulların açılmasıyla birlikte bu varyantın daha sık görülebileceğini paylaşan Doç. Elif Hakko, “Risk altındaki kişiler için Omicron varyantını içeren aşı ülkemize gelmeli ve bu kişiler grip aşısı ile birlikte aşılanmalıdır. Elbette kişisel koruma önlemlerine uymak da çok önemli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu