Ekonomi

Asgari ücret sonrası gözler emekli maaşındaki artışta: Oran netleşiyor

Emeklilik zammı ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Temmuz ayında yapılacak zam oranını SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandık’tan maaş alan milyonlarca emekli takip ediyor.

Milliyet’in haberine göre emekliler maaşlarına yılda iki kez enflasyon oranında zam alıyor. Ancak son yıllardaki yüksek enflasyon nedeniyle enflasyon dışındaki maaşlarda refah payı artırılmaktadır. Açıklanan 5 aylık enflasyon oranı 15,26 olarak açıklandı.

Bu orana Haziran ayı enflasyon verilerinin de eklenmesiyle birlikte 6 aylık enflasyon oranı netleşecektir. Enflasyonun yanı sıra taban fiyattaki artış oranı ve kamu personeline yapılan yüzde 45’lik zam, Temmuz ayı emekli maaşı zammının belirlenmesinde önemli parametreler olarak öne çıkıyor.

Asgari emekli maaşı ne kadar olacak?

En düşük emekli maaşının temmuz ayında 10 bin TL’ye çıkarılması beklentilerin ortasında. Ocak ayında en düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL’den 5 bin 500 TL’ye çıkarıldı. Seçim öncesi bu sayıya yeni bir güncelleme yapılarak asgari emekli maaşı 7 bin 500 TL’ye çıkarıldı.

3 Temmuz emekli maaşı zammında değerli

Emekli maaşı artışı için kritik tarih 3 Temmuz. Bu tarihte açıklanacak olan Haziran ayı enflasyon verileri ile birlikte 6 aylık enflasyon oranı netlik kazanmış olacak. Emekliler için refah paylarında enflasyonun üzerinde yüzde 10-13’lük bir artış olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu